Kategórie
INNOVATION

Prieskum trendov: Strava budúcnosti

30 % súčasnej svetovej pôdy je využívaných na chov a kŕmenie dobytka. V roku 2050 bude žiť na našej planéte 9,7 miliárd ľudí. OSN očakáva, že dopyt po mäse sa zvýši o 2/3. To znamená ďalšiu pôdu, ktorá bude využívaná pre poľnohospodárstvo.

→ READING TIME: 15 MIN.

Problém je, že intenzívne poľnohospodárstvo pripravuje našu planétu o lesy, ktoré regulujú klímu, prietoky vody a zrážky. Síce nie sme hladní, ale zabíjajú nás extrémne teplá, zlá kvalita ovzdušia, tornáda a povodne.

Potrebujeme udržateľnejšie možnosti stravovania.

“Chovať celé kurča kvôli stehnám alebo prsiam
je veľmi neefektívne.”

Winston Churchill

Mäso vyrobené v labáku

Výskum “umelého mäsa” sa začal v 70tych rokoch 20. storočia. V roku 2013 bol v Holandsku verejnosti predstavený a zjedený prvý hamburger s kultivovaným mäsom.

Kultivované mäso je vytvorené bezbolestným odobratím svalových buniek zvieraťa. Tie potom vedci v labáku “kŕmia” a upravujú tak, aby sa množili a vytvárali svalové tkanivo vhodné na konzumáciu človekom.

Nemusíte chovať stádo kráv, aby ste nasýtili hladujúcich. Stačí vám jedna. A ani tá nezomrie. Kultivované mäso je chuťovo a výživovo veľmi podobné mäsu z mŕtveho zvieraťa.

V súčasnosti sa výskumu kultivovaného mäsa venuje približne 30 laboratórií po celom svete. Do komerčnej výroby by sa malo takto vyrobené mäso dostať v priebehu nasledujúcich 10 rokov.

Mäso vyrobené z rastlín

Ďalšou alternatívou je „mäso“ vyrobené z rastlín. Je to nová forma potravín, ktorá sa stáva čoraz populárnejšou. Tieto produkty sa vytvárajú pomocou rôznych technológií a procesov, aby im čo najviac pripomínali chuť, textúru a vzhľad skutočného mäsa zo zvierat.

Hmyz

Hmyz nám poskytuje potravu s nízkym nárokom na životné prostredie. Jeho výživná hodnota je porovnateľná s mäsom.

Na Slovensku zatiaľ nie je legislatívne možné chovať hmyz určený na konzumáciu človekom. V krajinách, kde je to možné, sa už teraz vyrába hmyzia múčka, ktorá nahrádza proteíny z mäsa v cestovinách, proteínových tyčinkách alebo v krmive pre psov.

Ak chcete zaradiť hmyz do svojho jedálnička, môžete sa inšpirovať príručkou OSN.

Vodné riasy

Podobne ako hmyz, aj morské riasy ašpirujú na to, aby sa stali potravinou budúcnosti. Sú vysoko výživné a pestujú sa bez záťaže na životné prostredie. Je možné pestovať ich v sladkej aj slanej vode, iba pôsobením slnečného svetla.

“V budúcnosti sa bude jesť jedlo v tabletke.”

Milan Rastislav Štefánik

Mana – jedlo ako nápoj

Predstavte si, že by ste nemuseli rozmýšľať, čo si dáte na obed. Nemuseli by ste nakupovať potraviny a variť. Nemuseli by ste umývať riady. Nevyhadzovali by ste zvyšky jedla do smetí. A všetky potrebné živiny pre vaše telo získali iba tým, že sa napijete.

Kto pije Manu?

Biohackeri a trendsetteri, ktorí radi testujú novinky v oblasti zdravého životného štýlu.

Ľudia s aktívnym životným štýlom, ktorí im neposkytuje veľa času na prípravu jedla. Zdravotníci, záchranári, hasiči, športovci, turisti, cestovatelia… Počas pandémie dodávala firma Manu pre českých zdravotníkov zadarmo.

Vegáni.

Ľudia, ktorí žijú single a nevaria pre deti alebo rodinu.

Preperi a survivalisti, pre ktorých predstavuje Mana jednoduchý spôsob, ako si vytvoriť zásoby na kolaps civilizácie. Počas lockdownov sa nákup Many zvýšil. V rámci šetrenia nákladov na balenie a prepravu, firma prišla na trh s veľkým balením Family Pack, ktoré obsahuje dávky jedla na celý mesiac (140 porcií).

Ľudia, ktorí potrebujú ušetriť na výdavkoch za jedlo. Jedno jedlo v balení Family Pack stojí cca 1,6 €.

Kedy ľudia pijú Manu?

  • Väčšinou ako náhradu jedného denného jedla. Buď raňajok, desiaty alebo olovrantu.
  • Ako náhradu obeda v práci, keď je toho veľa.
  • Počas turistických výletov.
  • Keď chcú schudnúť a jesť zdravo.
  • V lockdownoch, keď nemajú dostatok surovín na to, aby si uvarili iné jedlo.
  • V kombinácií s ovocím ako výživnejšie smoothie. Recepty sú na stránkach výrobcu.

Mana a udržateľnosť

Výrobca deklaruje, že do nápoja vyberá zložky s vysokým nutričným obsahom v pomere k zanechanej ekologickej stope.

Výrobca neustále znižuje použitie nadbytočných materiálov v balení produktu. Od roku 2014 znížil podiel plastov v balení o 50 % a podiel papieru o 20 %.

Zaujímavý fakt: Ak budete jesť Manu, nebudete produkovať odpad z jedla. Jednoducho nebudete vyhadzovať žiadne zvyšky z jedla.

Jedno jedlo z balenia Family Pack stojí 1,6 €. Mohlo by byť dostupným aj pre ľudí s nízkymi príjmami, ktorí si nemôžu dovoliť jesť zdravo.

Aké sú riziká Many?

Sociálna izolácia

Jedlo je v našej spoločnosti chápané aj ako spoločenská udalosť. Jedávame v kruhu rodiny, chodíme na spoločné obedy s kolegami, na večere s partnermi. Toto nebudete môcť robiť, ak budete jesť Manu.

Mdlá chuť

Aj keď Mana nechutí vyslovene zle, nie je to chuť, po ktorej by ste túžili. Dlhodobé pitie Many si od vás bude vyžadovať silnú vôľu alebo post-apokalyptické pomienky.

Málo endorfínov

Jedlo nám robí radosť. Jeme jedlá, ktoré nám chutia. Ak budete piť dlhodobo Manu, musíte si nájsť iné zdroje radosti, lebo z jedla radosť mať nebudete.

Nedostatočné klinické štúdie

Nie je dostatočne preukázané, ako dlhodobé pitie Many vplýva napríklad na deti, ženy alebo starších ľudí.

Ako sa zmení náš chrup, keď prestaneme žuť?

RUTF – Ready-to-Use Therapeutic Food

RUTF je vysokoenergický doplnok stravy nevyžadujúci žiadnu prípravu. Je určený pre podvýživené deti. Väčšinou má formu pasty.
80 % všetkých RUTF obstaráva UNICEF.

Plumpy’nut je populárna RUTF potravina, vyrábaná francúzskou firmou Nutriset od roku 2010. Ide o chutnú pastu na báze arašidov, cukru, rastlinného oleja, sušeného mlieka, vitamínov a minerálov, pripomínajúca Nutellu.

Emergency Food Ration

Emergency Food Ration (EFR) je potravinový produkt navrhnutý a balený špeciálne pre použitie v prípade mimoriadnych udalostí, krízových situácií alebo nečakaných katastrof. Jeho cieľom je poskytnúť výživnú a ľahko skladovateľnú potravu, ktorá môže slúžiť ako záloha, keď nie je možné zabezpečiť pravidelný prístup k čerstvým potravinám.

Väčšinou má podobu dehydrovanej kaše, ktorú je možné pripraviť si s vodou. Trvanlivosť takejto potraviny môže byť až 20 rokov.

Vertikálne indoor farmy

Vertikálne indoor farmy sú inovatívnym prístupom k pestovaniu plodín vo vnútorných priestoroch. Tieto farmy využívajú vertikálnu architektúru a špeciálne svetelné a hydroponické systémy na produkciu potravín bez pôdy, s minimálnym množstvom vody.

Je možné takto dopestované rastliny používať vo farmaceutickom alebo kozmetickom priemysle. Tým by sa ušetrila pôda pre pestovanie plodín určených na konzumáciu ľuďmi alebo zvieratami.

Smart Packaging

V blízkej budúcnosti by obaly potravín mohli monitorovať potravinu, aby zistili jej konzumovateľnosť.