1. Staff

Pri zariaďovaní bytu máme obyčajne málo peňazí a málo skúseností na to, aby sa nám to podarilo urobiť dobre na prvý krát.

Keby mal človek dosť peňazí, zveril by celú záležitosť do rúk bytovým architektom, ktorí majú – na rozdiel od nás – dosť skúseností. Taký bytový architekt vymyslí, čo s vašim priestorom a ešte to vymyslené aj zrealizuje. Ak ste niekedy v živote hľadali nejakého šikovného majstra, čo by vám niečo v byte fixol, asi tušíte, že hľadanie staffu je tá najhoršia robota, čo vás bude čakať.

Budete sa zúfalo pýtať svojich známych, či nepoznajú niekoho šikovného, spoľahlivého a v dobrej cene. Dostanete zopár telefónnych čísel, na ktoré zavoláte vždy vtedy, kedy šikovný majster nemá čas pozrieť do kalendára.

Termín prvej obhliadky budete pravdepodobne dohadovať na viac krát. Keď konečne príde k vám domov, budete sa rozplývať šťastím. Budú padať vety typu: Všetko sa dá. Jasné. Pohodička. Nie je problém. Za štyri dni to je hotové.

Ale keď nastane deň D a šikovný majster začne pracovať, všetko sa zmení. Všetko vo vašom byte bude na hovno. Krivé. Staré. Zle urobené. Kto vám to robil? Nejaký kretén? Toto bude trčať. Toto sa nezmestí. Toto nepasuje… Budete mať chuť vyskočiť z okna a nikdy viac sa do vášho bytu nevrátiť. Keby ste pád z 12. poschodia náhodou prežili.

Zo štyroch dní sa stanú dva týždne. A keď konečne upracete ten bordel, čo po šikovnom majstrovi ostane, zistíte, že ste na tucet vecí zabudli. No aspoň si budete líhať do postele s pocitom, že teraz je konečne väčšina bytu opravená a v poriadku.

Nie je.

Presvedčí vás o tom iný šikovný majster, ktorého budete hľadať, keď vám ten prvý nebude odpovedať na maily a telefonáty.

Vždy. Vždy. Vždy je to rovnaké.

Prvá rada: Urobte si detailný zoznam toho, čo chcete v byte urobiť. Druhá rada znie: Nikdy nedávajte peniaze šikovnému majstrovi, ak nemáte odškrtnuté všetky položky na vašom zozname. Vo chvíli, kedy šikovný majster obdrží dohodnutú sumu, stratí sa z povrchu zemského, ako keby nikdy nikto taký na svete nežil.

2. Bye, bye open space

Trend bývania pre 21. storočie je open space. Izby sú pasé. Dvere zbytočné. Búrajú sa steny. Zväčšuje sa priestor.

Skôr, než pristúpite k demolačným prácam, položte si tieto tri otázky:

  1. Plánujete v tomto byte bývať s rodinou?
  2. Plánujete tento byt predať?
  3. Chcete zbúrať nosnú stenu?

Ak ste na niektorú z nich odpovedali kladne, odložte kladivo. Búrať sa nebude.

Vo chvíli, keď sa vo vašom byte ocitne dieťa, prípadne viac detí, budete potrebovať izby a hlavne dvere. Trust me, I am a mother. S tým súvisí aj druhá vec. Byty, ktoré majú izby sa lepšie predávajú – sú zaujímavé pre rodiny.

Ak chcete zbúrať nosnú stenu v byte, potrebujete stavebné povolenie a posudok od statika. Akože… aj vo vlastnom záujme. Open space je krásny, ale je až tak krásny, že sa vám môže panelák zrútiť na hlavu?

3. Bordel

Pri prerábke bytu vznikne bordel a o ten sa musíte postarať. Nie práve tak, že ho vyhodíte do smetníkov pred panelákom. To je na pokutu.

Ako vždy, máte niekoľko možností:

  1. Dohodnete sa so šikovným majstrom a on vám ten bordel odnesie.
  2. Budete bordel sami nosiť do zberného dvora.
  3. Zaplatíte si firmu, ktorá vám pristaví pred barák kontajner.
  4. Budete robiť prerábku v dobe, kedy máte pred panelákom pristavený kontajner od mesta. Obyčajne to býva na jar a jeseň, kedy sa upratujú sídliská.

# #

23/10/2017