Ako skontrolovať množstvá textu tak, aby bolo chýb čo najmenej? Je to nudná práca. Ale je potrebné, aby ste ju urobili poctivo.


Ak nemáte čas alebo chuť kontrolovať siahodlhé texty, oslovte copywritera, ktorý to prejde miesto vás a prevezme za túto časť práce zodpovednosť. Oplatí sa to. Materiál bude reprezentovať vašu firmu. Nikto nikdy nebude viniť grafika, ktorý ho vytváral z toho, že tam máte preklep. Všetci sa budú smiať len z vašej firmy.

Ak sa rozhodnete skontrolovať si texty sami, ponúkam vám zopár užitočných rád, ako to urobiť čo najefektívnejšie.

Vždy si všetky texty vytlačte na papier

Áno, nie je to veľmi šetrné voči životnému prostrediu, no ak použijete recyklovaný papier, až také zlo to nebude. 🙂
Z papiera sa nám číta lepšie a skôr si všimneme chybu. Zároveň získate predstavu ako asi váš materiál bude vyzerať po vytlačení. Na monitore vyzerajú veci inak.

Pravítko je váš kamarát

Čítajte riadok po riadku a pomáhajte si pravítkom, aby vám unavené oči neskákali z riadka na riadok.

Zavolajte si kolegu

Je lepšie, ak si texty prečíta aj človek, ktorý ich nikdy pred tým nevidel. Mozog ľudí, ktorí s textami pracovali dlhšiu dobu si už na slová zvykol a má tendenciu si ich viac domýšľať, než čítať. Chybu odhalíte len pri prečítaní slova, nie pri prezeraní.

Všetko si označte

Budete potrebovať žlté lístočky na prilepenie, farebné neónové lepky a zvýrazňovače. Každú stranu s chybou označte farebnou lepkou, aby ste v stohu strán hneď videli, ktoré sú chybové a ktoré vporiadku. Chyby na strane označte zvýrazňovačom. Ak je potrebné prepísať časť textu, prilepte k pôvodnému textu štítok s nový obsahom.

Všetky chyby označte aj v PDFku

Keď už máte papierovú verziu materiálov opravenú, sadnite si k počítaču, otvorte Acrobat Reader a všetky zmeny označte aj v náhľadovom PDFku. Využívať budete dve funkcie programu:

  1. Add sticky note – pridá do súboru na vami presne určené miesto poznámku.
  2. Highlith text – je to čosi ako neónová fixka, ktorou môžete zvýrazniť texty s chybou.

Snažte sa nové texty písať s diakritikou a gramaticky správne, predídete tak ďalším chybám pri opätovnej kontrole.

Celý proces ešte neskončil. Ak máte všetky zmeny zaznačené v PDFku, odošlite ho grafikovi. On ich zapracuje a pošle na opätovnú kontrolu. Kontrola súborov sa bude robiť dovtedy, kým v nich nebudú žiadne chyby. Až potom grafik vyexportuje tlačové dáta, prípadne odošle na kódovanie.

# # #

10/10/2017