Kategórie
STORY

Značky, ktoré zmenili slovenčinu

Vedeli ste, že luxovať môžete len s vysávačom Lux? A že tie Nike tenisky, čo máte na nohách, nie sú botasky? 🙂

Lux

Firma Lux vyrábala vysávače od roku 1912. Domnievam sa, že v tej dobe veľa vysávačov na trhu nebolo a tak nebol problém vymyslieť a dostať do praxe slovo “luxovať”. Kreatívci, čo makajú pre čistiacu techniku Kärcher, to s tým “kärcherovaním” už také ľahké mať nebudú. 🙂

Walkman

Čo je to walkman budem dcére ukazovať už iba na dobových obrázkoch a bude to vyzerať asi takto:
Ja: “To bola taká krabička na baterky, čo prehrávala hudbu do sluchátok. Hocikde, kam koľvek si išla.”
Ema: “Ako mobil?”
Ja: “Hej, ale nedalo sa s ním telefonovať. A tá hudba nebola ako mp3 súbor, ale bola na kazete.”
Ema: “Na kazete? A to bolo čo?”
Ja: “Taká páska. Nahrávali sme na ňu zvukový záznam, v magnetofóne. Napríklad, keď hrali v rádiu pesničky na želanie.”
Ema: “Čo je to magnetofón? A čo sú to pesničky na želanie? A čo je to rádio?”
Ja: “Nechceš radšej vedieť ako si prišla na svet?”
Ema: “Ale veď to už viem.”

Moja generácia “walkman” používala na označenie akéhokoľvek prenosného zariadenia na počúvanie hudby do sluchátok. Hoci, ak by sme mali byť presní, Walkman označoval konkrétny výrok firmy Sony, ktorá ho ako prvá uviedla na trh. BTW, pôvodný Walkman môžete vidieť aj v tejto nostalgickej reklame s výbornou hudbou Davida Bowieho.

Ked’s

Obyčajné plátené tenisky s gumenou podrážkou, ľudovo povedané “kecky”. Pôvod tohto slova treba hľadať v dobách druhej svetovej vojny, kedy nám tenisky značky Ked’s Američania zhadzovali v rámci humanitárnej pomoci. To by sa naši predkovia chytali za hlavu, keby vedeli, koľko peňazí sú ich vnuci za takéto nepodarené topánky ochotní zaplatiť. :)))

Botas

No a keď už som pri teniskách. Veľa ľudí sa domnieva, že “botaska” je vlastne teniska. Nie. Ide o športovú obuv značky Botas, ktorá sa na území Československa vyrába od roku 1963. Sila domácej značky a absencia veľkých hráčov zo západu na trhu s teniskami spôsobila, že dnes slovo “botasky” používame na označenie akejkoľvek športovej obuvy. Mimochodom, práve teraz zažívajú botasky veľký návrat v projekte českých dizajnérov – Botas 66.

Gillete

King C. Gillette (čítaj Žilet) je meno amerického vynálezcu francúzskeho pôvodu, ktorý začiatkom 20. storočia zdokonalil a dal si patentovať prvú viac-menej bezpečnú žiletku. Spôsobil tým malú revolúciu v holení. No a do nášho jazyka sa jeho meno natrvalo vpísalo v slove “žiletka“.

Jedna odpoveď na “Značky, ktoré zmenili slovenčinu”

Hned z voleja: dzip, sampanske, xeroxovanie, jacuzzi, leukoplast, pentelka, rifle, pampersky, igelit, leginy, vifonka, roxor, termoska, maggi, vegeta… urzite ich bude nasobne viac 😉

Komentáre sú zakázané.